AFRY AB - Logo

Junior Ingenjör med Intresse för Logistik och Produktion

AFRY AB

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

29 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Företagsbeskrivning

AFRY erbjuder tjänster inom teknik, design, digitalisering och rådgivning. Vi är hängivna experter inom industri, energi- och infrastruktur, som skapar värde för kommande generationer. AFRY har en global räckvidd med djupa rötter i Norden. Tillsammans accelererar vi omställningen till ett mer hållbart samhälle.

Jobbeskrivning

Vi söker dig som är i början av din karriär och vill ta nästa steg hos vår högteknologiska kund i Järfälla!

Vår kund söker nu en junior ingenjör med intresse för logistik och produktion till rollen som produktplanerare. Här får du möjlighet att växa in i rollen, utvecklas i en stimulerande miljö och bidra till effektiva produktionsflöden.

Som planerare kommer dina arbetsuppgifter att bestå av att:

  • Stödja analyser av produktionsflöden

  • Delta i behovsanalyser och bidra till planering baserat på tillgängligt material och kapacitet i produktionen

  • Följa upp tidsplaner och kvalitetsstandarder

  • Hantera enklare avvikelser i planeringen

  • Samarbeta med olika avdelningar och intressenter för att identifiera förbättringsområden och implementera effektiva processer

Utöver detta kommer du successivt att få möjlighet att delta i verksamhetsutvecklingsprojekt inom produktionen i Järfälla, där du får bidra med nya perspektiv och idéer.

Kvalifikationer

Vi söker dig som nyligen har tagit en högskoleingenjörsexamen eller civilingenjörsexamen, eller har upp till ett års erfarenhet, inom exempelvis:

  • Industriell ekonomi

  • Maskinteknik

  • Logistik

  • Produktionsteknik
    eller annan relevant ingenjörsutbildning.

Det är meriterande om du har grundläggande kunskaper i:

  • Excel, VBA, SQL eller affärssystem som IFS

  • Erfarenhet från praktik, sommarjobb eller examensarbete inom produktion, planering eller logistik

Ytterligare information

AFRYs Future-koncept ger dig en konkurrenskraftig väg in på arbetsmarknaden. Konceptet sker i samarbete med kunden och du får under uppdraget testa på konsultrollen samtidigt som du redan från dag 1 får en god insikt i en mycket spännande kund. Efter avslutat Future-uppdrag är ambitionen från kunden att erbjuda en fast anställning till konsulten.

Läs mer om vår Future-väg här https://afry.com/sv/afry-future-graduate-program (http://https//afry.com/sv/afry-future-graduate-program)

För frågor kring tjänsten kontakta rekryteringspartner Ellinor Dahlqvist, [email protected]

På AFRY driver vi förändring i allt vi gör. Vi anser att förändring sker när modiga idéer möts, när vi samarbetar, skapar innovation och omfamnar kreativa lösningar, det är så vi skapar framtiden. Vi söker konstant kvalificerade kandidater som vill ansluta sig till våra inkluderande  team runt om i världen. Bli en del av oss och påskynda den gröna omställningen

På AFRY driver vi förändring i allt vi gör. Vi anser att förändring sker när modiga idéer möts, när vi samarbetar, skapar innovation och omfamnar kreativa lösningar, det är så vi skapar framtiden. Vi söker konstant kvalificerade kandidater som vill ansluta sig till våra inkluderande  team runt om i världen. Bli en del av oss och påskynda den gröna omställningen

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Ipsos: Små rörelser i januari 2026
    Lör, 31 jan 2026 - 19:35
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59